Yalı Mah. Hürriyet Cad. No:272/1 Aliağa-İZMİR    (232) 616 8222    (531) 495 6957
 Bahçedere Mah. Küme Evleri 63/16A Yenişakran-İZMİR    (505) 065 51 95   

PSİKOLOG KÖŞESİ

Anne baba ve eğitimcilerin çocukları için istedikleri, onun bedensel, duygusal ve zihinsel yönden sağlıklı bir biçimde büyümesi, topluma yararlı, bağımsız bir yetişkin olması ve potansiyelini en üst sınırlara kadar geliştirebilmesidir.

Çocuklarda İnat

 

İnat Okul Öncesi Dönemindeki çocuklarda sık sık rastlanan, ebeveynleri zorlayan bir durum olsa da, çocuk için kabuğu kırmaya çalışmanın ilk basamağıdır. Fiziksel ve bilişsel gelişimin göstergesidir. Çocuk özerk, bağımsız ve biricik yanının tanınmasını ister, engellenmemek ister. 

Ebeveyn tarafından konulan kurallar, ve o kuralların sınırlarını genişletmeye çabalama süreci ister istemez çatışmalı iletişimleri doğurmaktadır. Bir yaşına kadar anne ve babaya bağımlı olarak yaşamını sürdüren çocuk, farklı uyaranlarla birlikte yaşamı anlamlandırmaya, ayrıştığını fark etmeye başlamaktadır. Her farklı adım yeni bir keşfi temsil eder. O zamana kadar anlatılandan artık çıkıp, yaşamayı bizzat kendi eli ve gözüyle tanıma sürecine girmiştir çocuk. Ebeveyn koruyucu tutum sergilerken, çocuk koruyucu yandan çıkmaya çalışırken, ilk egzersizleriyle 'başardım' ifadesine yakın olmak ister. İnatlaşma olduğunda kararlılıkla başlayan ebeveynler, çocuğun ısrarcı tutumları karşısında çoğu zaman pes edebilmektedir. Hele hele yaşamın koşturan sürecinde anneler de çalıştığı zaman çocuğun inadıyla mücadele etmemek adına çocuğun istekleri doğrultusunda bir yaşam sürdürebilmektedirler..

İki yaş dönemi ile başlayan inat süreci, doğru ebeveyn tutumları olmadığında zor bir sürece dönüşebilir. Çocuk her isteğini, sınırlarını yaşayarak edinir. Ebeveynler tüm isteklerine açık bir tutum sergiledikleri taktirde çocuk sınırlarını o şekilde kodlar. Özerkleşme çabasında olan çocuğun yaşamı keşfini, ebeveyn kurallarını tanımadan sürdürmesine izin verilirse, bu tutum ilişkilerini zorlayacaktır. Ebeveynlerin çocukta inatta baş edemedikleri zaman pazarlıkla, tehditle, bağırmayla çözüm arayışları durumu daha da krize dönüştürecektir. Ebeveynlerin sabırlı, çocuklarını anlamaya çalışan bir tutum içinde olmaları çocuğu hafifletecektir. Ancak çocuklarına daha da gergin, öfkeli ve gergin davranırlarsa, bu var olan problemin daha da artmasına yol açacaktır. Çocuk anne ve babanın sınırlarını iyi tanımalıdır; bunun içinde kararlı ve açık bir tutum sergilenmelidir. İnatlaşacağı konuları bilmek, farklı seçeneklerle davranmak gerektiğinde sorun başlamadan çözülmesini sağlayacaktır. 

Çocuk inatlaşırken, öfkeli olduğunda onunla dalga geçerek konuşmak, onu hafife alıcı ve incitici davranmak çocuğun öfkesinin daha da artmasını sağlayacaktır. Sınırlar koymak, çocuğunuzun bu sınırları net olarak tanıması önemlidir. Sınırları uyguladıktan sonra tutarlılık şarttır. Çocuklarınıza demokratik, dinleyen, dayatmayla davranmayan ebeveynler, kurallara sağlıkla uyan çocuklar yetiştirmektedirler. Çocuklarınızın da ayrı birer birey olduklarını unutmayınız. 

Çocuklarınızla sağlıklı, keyifli günler dilerim.

 

                                                                                                                                                                                                                 Psikolog- Aile Danışmanı

                                                                                                                                                                                                                          Ruşa Çamlıbel